Čilské pamiatky a zaujímavosti

Čile je nádherná krajina, ktorá vám pri putovaní ponúka mnoho neopakovateľných pamiatok a zaujímavostí.

Vina del Mar a ValparaisoVina del Mar je mesto s krásnymi plážami, rezortmi, je známe ako “Záhradné mesto“. Nachádza sa kúsok od Valparaiso a asi hodinu od Santiaga. Vo Vina del Mar sa nachádza krásna záhrada La Quinta Vergara – so stromami pochádzajúcimi z rôznych kútov sveta, od Číny až po Kanadu. Na tomto čarovnom mieste sa každý rok v poslednom februárovom týždni koná Festival de Viña. Stretnú sa svetoznámi umelci a vytvárajú skvelú atmosféru a zábavu. V blízkosti pláže sa nachádza Plaza del Reloj – hodiny, ktoré majú čísla vyrobené z kvetov. Pri pláži sa nachádza Hotel Miramar a pokiaľ sa vyberiete na prechádzku uvidíte starý, ale zachovalý zámok Castillo Wulf, starý postavili nemecký prisťahovalci a pred ním stojí slávny Paseo Arab. O jeho sláve Vám radi porozprávajú miestni obyvatelia. Na severnom konci pláže sa nachádza vojenské múzeum s námorným delostrelectvom. Aby ste mohli fotografovať, treba sa spýtať prevádzkara múzea o povolenie.

Concepcion Čile

Concepcion je tretie najväčšie mesto v Čile, známe ako La Perla del Bio BIo a rozprestiera sa na pobreží kraja Bio Bio. Mesto založil Pedro de Valdivia v roku 1550 na sever od rieky Bío – Bío, v lokalite, ktorá je dnes známa ako Penco. Vtedy sa mesto volalo Concepción del Nuevo Extremo.
V blízkosti sa nachádza prístav Talcahuano, ktorý má najväčšiu námornú základňu v krajine. V meste sa nachádza  Universidad de Concepcion známa svojimi krásnymi veľkými záhradami, v ktorých sa môžete poprechádzať, či posedieť v tráve a rozjímať.
Múzeum Hualpén – krásny starý dom, ktorý bol prestavaný na múzeum, ktorý skrýva zachované poklady Pedra del Rio Zañartu, z ciest po svete. Štyridsať kilometrov južne od Concepcion je staré banícke mesto Lota, ktorá ponúka prehliadky do starého uhoľného dolu. Huascar je loď  na námornej základni v Talcahuano, ktorá pochádza z peruánskeho námorníctva a čiľania sa jej zmocnili v roku 1800. Loď je symbolom Čilskej národnej hrdosti a je najstaršou plávajúcou historickou pamiatkou v celom svete.

Valle Nevado a Portillo sú prekrásne lyžiarske strediská, ktoré patria medzi najlepšie lyžiarske centrá na svete. Obe sa nachádzajú neďaleko hlavného mesta Santiaga. Portillo, v minulosti organizovalo rad svetových udalostí, je aj miestom s veľkým počtom zjazdových rekordov.

Zalyžovať si môžete aj v Farellones a El Colorado nachádzajú sa v Kordillerách v strednom Čile. Strediská ponúkajú výborné podmienky, s osemnástimi vlekmi a s dvadsiatimi dvoma dráhami v nadmorskej výške 3000 metrov nad morom.

Južne od Santiaga v údolí Maipo (Maipo Valle) ležia bohaté a prekrásne vinice, považované za najváženejšie svetové vinárenské oblasti.

Cementerio General de Chile – jedno z neuveriteľných miest a pre cudzincov jedna z nezabudnuteľných atrakcií, ktorá sa nachádza v Santiagu. Prekrásny cintorín s obrovskými, majestátnymi, prekrásnymi náhrobkami a kameňmi. Našli tu odpočinok známe osobnosti ako bol prezident Salvador Allende, ktorý oslobodil čilských ľudí spod krutovlády Augusta Pinocheta, Arturo Alessandri ďalší prezident Čilskej republiky, či diplomat Orlando Letelier alebo José Manuel Balmaceda či folklorna speváčka Violeta Parra a mnohí ďalší.

V meste Algarrobo 70 kilometrov západne od Santiaga, sa nachádza najväčší bazén na svete, zapísaný v Guinesovej knihe rekordov.  Bazén má dĺžku 1013 metrov a šírku 35 metrov. Jeho objem je 250 miliónov litrov morskej vody.

Kvalitné potreby na plávanie, potápanie a šnorchlovanie nájdete na Plutvy.sk . Veľmi radi a ochotne vám s výberom pomôžeme, poradíme.

El Tatio Geysers – gejzíry nachádzajúce sa v Andách 4200m nad morom. Turisti ich navštevujú keď sa idú pozrieť do dedinky San Pedro de Atacama. Viac ako 80 aktívnych gejzírov, El Tatio je najväčší gejzír na južnej pologuli a tretí na svete. Najvyššiu erupciu gejzírov môžete vidieť pri východe slnka, keď para si tlačí cestu v mrazivom rannom vzduchu. Môžete sa okúpať v teplej gejzírovej vode, avšak treba sa u sprievodcu informovať v ktorom gejzíre je to bezpečné.

El Palacio Cousiño – prekrásny palác, predtým rodinný dom najbohatšej rodiny Cousin-Goyenechea. Vlastnili uhoľnú baňu v meste Lota, striebornú baňu, vinohrady a ďalšie majetky. El Palacio Cousin bol postavený v roku 1870 na rozkaz kráľa Ľudovíta Izidora Cousin Goyenechea pre svoju ženu a šesť detí. Po smrti Ludovíta v roku 1873, prevzala rodinný podnik Dona Izidora Goyenechea a dostala sa medzi osem najbohatších žien na svete. Dnes sa návštevníci môžu kochať krásou a prepychom zariadených izieb.

Torres del Paine – prekrásny národný park, slasť pre vaše oči, ktorý vo vás zanechá neuveriteľné spomienky. Juhoamerický národný park sa rozkladá v Čilskej Patagónii. Očaria vás vrchy kopca Paine Grande a ostré vrchy známe ako Los Cuernos, ľadovce, priezračné jazerá. Cordillera del Paine je stredobodom parku. Leží v oblasti medzi subpolárnym lesom Magellanovo a Patagónskou stepou

Puerto Montt – prístavné mesto, ktoré je od hlavného mesta vzdialené 1055km. Leží v južnej časti Chile a je vstupnou bránou na ostrov Chiloé a mnoho ďalších menších ostrovov.  Mesto bolo založené 12.februára 1853 po tom čo vláda podporila Nemeckých emigrantov, aby začali osídľovať oblasti. Mesto je pomenované po prezidentovi Manuel Montt-ovi. Dnes najrýchlejšie rastúce mesto, zásluhou rozvíjajúceho sa poľnohospodárstva, lesníctva, rybolovu.  Mesto je hlavne známe vďaka rastúcej “lososovej kultúre“ a veľkým výskytom lososov.

Severne od Punta Arenas je miesto, kde každý rok na jar prídu domov Magellan Pinguinos – kolónie tučniakov. Mnohé cestovné kancelárie ponúkajú výlety z Punta Arenas, na toto miesto, kde môžete naživo sledovať tučniakov. Ale ak by ste sa chceli dlhšie nerušene kochať pohľadom na tučniakov odporúča sa požičať si auto a zabezpečiť si samostatný výlet.

Cuevas de Mármol – na juhu krajiny, 50 kilometrov južne od mestečka Coihaique sa nachádza ľadovcové jazero General Carrera a na ňom len loďou dostupné Mramorové jaskyne. 6000 rokov staré jaskyne vymyté do Patagónskych  Ánd vytvárajú s vodami jazera nádherné obrazy. Fotografie sprievodcov, vás presvedčia, že v každom ročnom období sú jaskyne a ich návštevu úplne iným zážitkom.

Mramorové jaskyne, General Carrera, Čile

Magický hotel s vodopádom. V Prírodnej rezervácii Huilo Huilo v Los Rios nájdete nevšedný hotel v skale, ktorý zvonku ochladzuje vodopád. V hoteli sa nachádza deväť izieb, pričom každá nesie meno istého vtáčieho druhu. Pobyt je mimoriadne vhodný pre astmatikov.

Moai – úchvatné obrovské sochy, ľudské postavy vytesané zo skaly, ktoré sa nachádzajú na Veľkonočnom ostrove. Takmer všetky moai majú oproti telu obrovské hlavy. Hlava je až o tri – pätiny väčšia. Vznikli medzi rokom 1250 a 1500. Takmer polovica je stále v Rano Raraku. Mnoho moaiov bolo prevezených a postavených na kamenné plošiny ahu , ktoré teraz lemujú obvod ostrova.